Drobečková navigace

Úvod > Blog > Rekonstrukce: Od myšlenky po realizaci - Díl 2. Příprava je důležitá

Rekonstrukce: Od myšlenky po realizaci - Díl 2. Příprava je důležitáDůvody pro rekonstrukci jsou na světě, jak jsem psala v 1. díle. Teď je na řadě vše pečlivě promyslet a naplánovat. Co mě tedy čeká?

  • vyměnit kuchyňskou linku
  • zavést vodu na zahradu
  • vyměnit podlahu
  • vymalovat
  • koupit novou sedačku, světla, doplňky

Kdy chci provést rekonstrukci?

To je asi nejdůležitější bod realizace. Říct si, kdy je nejvhodnější čas pro rekonstrukci a k tomuto datu pak směrovat veškeré další činnosti. Tady opět připomínám, že je rozumné dát vědět všem dodavatelům dopředu, aby s daným termínem počítali. Ve své praxi se často setkávám s požadavkem na realizaci např. za měsíc. To je opravdu nereálné. Kvalitní firmy mají zakázky smluvené na měsíce dopředu. A i samotný návrh zabere spoustu času. Taky samotný projekt časem zraje. To, co se vám na začátku zdá jako dobrý nápad, se postupem času může ukázat zbytečné a nakonec od toho ustoupíte. Nebo se změní okolnosti... 

V tomto případě se jako nejlepší čas pro rekonstrukci jeví září 2024. Tento termín jsem si domluvila již v únoru. Je to dostatečně dopředu, aby s tím dodavatelé počítali. A není to o prázdninách, kdy by se vám to možná hodilo více, protože si můžete vzít dovolenou a dohlédnout na práce, jenže všichni ti dodavatelé mívají také volno. Pak by se mohlo stát, že se rekonstrukce na nějaký čas zastaví a rozkopaný obývák dlouho mít opravdu nechcete. 

Kdo to všechno udělá?

Jste-li zruční, tak leccos zvládnete sami. V našem případě je to přesně naopak. Vím, co chci, umím to naplánovat, všechno časově skloubit, najít správné firmy, lidi. Sama jsem ale bohužel manuálně natolik nezručná, že si troufnu maximálně koupit doplňky. No každý umí něco jiného, že!

Důležité jsou tedy kontakty. Je fajn, pokud můžete spolupracovat s někým, koho znáte, nebo koho vám někdo doporučí. Asi bych byla opatrná oslovit firmu, kterou neznám a nemám ji prověřenou. Přece jen i v současné době můžete narazit na podvodníky. A to nechcete. Proto je dobré jít cestou doporučení.

Kuchyňská linka

Díky své praxi mám několik důležitých kontaktů. Jedním z nich je truhlář. I když jsem v minulosti měla tu čest navrhovat kuchyňskou linku, stejně jsem větší část přenechala jemu, protože kuchyňská linka v sobě skrývá tolik úskalí, že to jeden člověk nepojme. Řekla bych, že proto existují a uživí se samostatná kuchyňská studia, která se většinou zabývají jen kuchyňskými linkami. Ano, je to poměrně odborná a detailní práce. Designér v tomto případě může pomoct s vizualizací a výběrem dekorů.

Můj požadavek je jednoduchý: zvětšit pracovní plochu, třeba i upravit typ linky místo do L do U a vyměnit digestoř. Úložné prostory považuji za dostačující, ale určitě se nebudu zlobit, když láhve, na které se nyní práší, schovám do horních skříněk těsně pod stropem, místo aby tam jen tak volně stály. Představu tedy mám, návrh ale raději nechám na truhláři.

Stavební práce

A bude se kopat! Ano, mít spolehlivou stavební firmu je k nezaplacení. Kromě toho, že vyvedou vodu na zahradu, taky rozeberou a odvezou kuchyňskou linku a podlahu. A pak se samozřejmě postarají i o výmalbu. Jsem vděčná, že jednu takovou mám a ta mi s celou realizací opravdu zásadně pomůže. 

A ještě se postarají o takové "drobnosti", jako je vyměnění ventilátorů v koupelně a na WC, odmontování stávajících světel a taky zásuvek a vypínačů. Ač dům není zas až tak starý, tak při výstavbě byly - dle mého názoru - použity ty nejlevnější materiály. Obzvláště vidět je to na vypínačích, které už jsou spíš žluté než bílé. 

Podlaha

Ani podlaha už není v kondici, co bývala. Předchozí majitel nechal všude dát plovoucí podlahu, jenž na některých místech vykazovala zářezy od ostrých předmětů. My jsme běžným provozem přidali další a navíc už je také hodně poškrábaná. Před kuchyňskou linkou je dlažba, což je možná praktické, ale opticky celý obývací prostor zmenšuje. Rozhodla jsem se pro vinyl, a to v dekoru, který jsem již použila při rekonstrukci ložnice. Opět, díky svým kontaktům, zařídím realizaci přes firmu, která vinyl pořídí a zajistí veškeré práce. Možná asi víte, že když si materiál budete kupovat sami, je to se zvýšenou sazbou DPH. To upozorňuji pro případ, že byste si podlahu pokládali sami. Nebo zařizovali jiné práce svépomocí. Je dobré si vše dobře propočítat. A nepřecenit svoje síly. Neodborně provedené práce se obvykle projeví brzy a jejich oprava je pak nejen časově náročná, ale ve finále i mnohem dražší.

A ještě jedna dobrá rada z vlastní zkušenosti. Pokud se chystáte dělat rekonstrukci na etapy, počítejte s tím, že dekor pro jednu akci už nemusí být k dispozici pro tu další. Podlahová centra obvykle mění sortiment po cca 5 letech, takže dekor použitý v ložnici už nemohu pořídit, protože uplynulo víc jak 5 let. Nezbývá mi nic jiného než najít dekor hodně podobný, což naštěstí není takový problém. Výběr je veliký a podlahových center taky. A díky tomu, že obě místnosti na sebe nenavazují, rozdíl pravděpodobně uvidím já a podlahář, ostatní si toho spíš nevšimnou. 

V jedné mé realizaci jsem řešila podobnou situaci, kdy klient chtěl počkat s rekonstrukcí kuchyně na později. Naštěstí si to rozmyslel a zařídili jsme to hned. Tady totiž kuchyně navazovala na další místnosti, kde byla již nová podlaha. Můžete se podívat do galerie zde.    

Výmalba

Výmalbu zařídí opět stavební firma. K tomu je možná dobré zmínit, že když děláte kompletní rekonstrukci, zařiďte výmalbu ještě před položením podlahy. Ušetříte si spoustu práce s úklidem a podlahu si hned nezničíte. 

Sedačka

Výběr sedačky bylo velké téma. Obývací prostor je malý a navíc atypický kvůli umístění schodů. První myšlenka byla otočit schody z L do U a získat tak víc místa pro sedačku, jenž je v současné době pohodlná jen pro jednoho! Tak bych získala víc místa pro 2 menší pohovky naproti sobě, které by nepřekážely průchodu ze schodů. V březnu jsem si tedy nechala zpracovat vizualizaci schodů a rozpočet.

Ale ouha, jak čas běžel a nápad zrál, došla jsem k závěru, že se touto cestou nevydám. Když pominu cenu, která by byla opravdu neúměrně vysoká k výslednému efektu, tak mé designérské srdce mělo zásadní problém s tím, že jedna pohovka by stála zády do prostoru a ke dveřím. A i když jsem plánovala zachovat původní výšku, stejně by záda sedačky "trčela" uprostřed obýváku a díky své velikosti by to vůbec nevypadalo hezky.

Výsledkem tedy je, že schody zachovám, jen se pokusím je zrenovovat. Nechat je namořit na požadovanou barvu, aby se hodily k nové podlaze, lince..., a znovu nalakovat. A sedačka? Tu budu muset nechat udělat na míru, protože po prvním průzkumu v dostupných obchodech se žádná rozměrově ani tvarem do prostoru nehodí.