Drobečková navigace

Úvod > Blog > Rekonstrukce: Od myšlenky po realizaci - Díl 3. Úkoly na jaro

Rekonstrukce: Od myšlenky po realizaci - Díl 3. Úkoly na jaroPro provedení své rekonstrukce jsem zvolila září 2024. Ač kuchyňská linka přijde na řadu téměř nakonec, tak právě s truhlářem jsem si stanovila tento termín, neboť až v září našel volné okénko ve svém diáři. V předchozím díle, který si můžete připomenout zde, jsem si pak ujasnila, co všechno mám v plánu změnit. A v tomto díle bych vás seznámila s činnostmi, jež je třeba zařídit hodně dopředu.

Duben a schůzky s dodavateli na místě rekonstrukce

Již v únoru jsem obvolala všechny dodavatele, jestli mohou počítat se zářiovým termínem realizace. Do začátku dubna jsem další kroky nepodnikla, jen jsem si v hlavě srovnávala úkoly, které mě čekají.

Jako prvního jsem si pozvala stavebníka. Ten totiž celou akci začne. Mluvili jsme o tom, co bych chtěla zařídit: rozebrat a odvézt stávající podlahu a dlažbu, linku a sedačku; z vývodu vody pod dřezem vyvést trubky ve zdi až na zahradu, aby bylo možné zalévat hadicí a ne jen z konve jako doposud; odmontovat světla, zásuvky a vypínače, a také ventilátory - vše bych chtěla vyměnit za nové; a na závěr také vymalovat. Zapsal si do diáře první týden v září s tím, že se v srpnu připomenu. Žádné další úkoly pro mě na nejbližší měsíce nevyplývají.    

Dále proběhla schůzka s truhlářem. Probrali jsme moji představu o nové kuchyňské lince, tj. že bych ráda zvětšila pracovní plochu linky a vyměnila digestoř. A nechala vyrobit jídelní stůl. Celý prostor si rovnou změřil. Dostala jsem za úkol vybrat dekory a úchytky.

Podlahář přišel nejen s metrem, ale i s několika vzorníky. Podlaha bude vinylová. Již v předchozím díle jsem psala, že dekor, který jsem chtěla a nachází se i v ložnici, už není k dispozici. Úkol pro mě tedy zní jasně: vybrat jiný dekor, takový, který se mi bude líbit a ideálně bude podobný tomu v ložnici.    

Květen a průzkum trhu

Když dělám nějaký návrh nebo i posléze celkovou rekonstrukci, vždy si udělám čas a pro inspiraci párkrát proběhnu dostupné obchody s nábytkem, světly, látkami atd., prima jsou i hobby markety. Udělám si první představu, co by se mi líbilo a hodilo by se do konceptu. Pak mám taky k dispozici různé katalogy. Firmy je ale obvykle po 2 letech mění, takže je vhodné zjistit aktuální nabídku. Třeba abyste se nezakoukali do krásného světla, které na trhu už ale neseženete. To je pak mrzuté.

Takto jsem "na kukačku" objela všechny dostupné řetězce s nábytkem a doplňky. Omrkla jsem světla, židle, koberce (ten bych také ráda koupila nový, protože už je po těch letech trochu "unavený"). Navštívila jsem též Dům látek, protože i závěsy bych chtěla vyměnit za nové. A jak jsem uvedla, nejsem moc manuálně zručná, tak chci závěsy pořídit v prodejně, kde nabízí i službu šití.   

A pak jsou tady úkoly od dodavatelů. Od truhláře jsem dostala tašku se vzorníky. Udělala jsem si předvýběr dekorů, které se mi líbí a vyfotila si je. Dostala jsem i katalog úchytek, ale v tomto případě jsem raději navštívila vzorkovnu a prohlédla si je osobně. Ty nejzajímavější jsem si vyfotila. Z dekorů podlahy jsem si vybrala 3, na které jsem se šla též podívat.

A mám vybranou podlahu!

Nejvíc mě zaujala vinylová podlaha Vepo Dub Latté a pro tu jsem se nakonec rozhodla. Z něj pak vyjdu při výběru dalších barev - na linku, na sedačku, na doplňky. A samozřejmě také na výmalbu. 

V předchozím díle jsem se zmínila o schodech. Totiž že zůstanou beze změny tvaru. Nicméně počítám s jejich renovací. Firma, která mi udělala původní návrh na nové schody, renovace neprovádí, proto jsem rozhodila sítě mezi svými dodavateli a pozvala si truhláře, který pracuje s masivem. Schody jsou bukové a ne příliš kvalitní, tak je, po dohodě s ním, vyměním za dubové. Bukové by totiž nešly namořit na požadovaný odstín, kdežto ty dubové ano. A já bych je ráda sladila s podlahou, že!

A došlo i na plánování sedačky. Vzhledem k malému a atypickému prostoru neseženeme žádnou v obchodě. Našla jsem jednu firmu v Rudné, která dělá sedačky na míru. Vypravili jsme se tam s rozměry a požadavky, a rovnou odešli s nákresem. Pak jsme si pomocí bedýnek a různého nábytku "nasimulovali", jak bude nová sedačka zasahovat do prostoru a zda nebude překážet schodům. Je to rozhodně dobrý nápad, který doporučuju v každém případě, i když máte prostorovou představivost. Při další návštěvě pak vyberu látku, jak jinak než aby ladila s podlahou a linkou! 

Elektrikářské práce

O čem jsem ještě nepsala, jsou práce elektrikáře. Pro truhláře, jenž bude vyrábět a montovat kuchyňskou linku, musím zajistit i instalatéra a elektrikáře. Obvykle využívám nabídky firem, jenž s ním obvykle spolupracují a tím se o to dál starat nemusím, domluví se spolu. Nicméně protože chci od elektrikáře vyměnit všechny stávající vypínače a zásuvky, namontovat nová světla a připravit novou zásuvku pro robotický vysavač, raději jsem mu zavolala, aby se zářijovým termínem také počítal. 

Když jsem si byla prohlédnout podlahu do showroomu, navštívila jsem rovnou i prodejnu s vypínači. Odnesla jsem si katalogy 2 značek, které mě zaujaly, jak svým tvarem, tak i výběrem barev. Finální rozhodnutí ale nechám na později, neboť nemám ještě vybraný dekor na linku. Na zdech chci nechat vypínače bílé, ale na kuchyňské lince bílá nevypadá vůbec dobře, proto je lepší vybrat barvu podle dekoru linky. Podle toho pak vyberu vhodnou barvu vypínačů a konkrétní značku.

I když se pořád ještě zdá září dost daleko, čas letí jako voda a kus ho uberou i prázdniny. I proto jsem ráda, že už jsem spoustu věcí zařídila. No a ještě hodně mi jich čeká. Ale o tom zase příště!